Foto: Josef Hlaváček

Jičín v neděli 17.3. postoupil do finále PLAY-OFF, když porazil Lomnici 2:1 na zápasy a potvrdil, tak roli favorita. Proto jsme si na rozhovor vybrali někoho, kdo v dresu Jičína, působí, již několik let. V té letošní (2018/2019) mu přibilo na dresu kapitánské céčko. Řeč je samozřejmě o Martinu Houserovi. Jaký je to pocit a jak je zatím spokojený s touto sezónou, se dozvíte v následujícím obsáhlém rozhovoru s jičínským obráncem.

Ahoj Martine, pokud se nemýlím pro tebe je to, již osmá sezóna v dresu Jičína, můžeš nám povědět něco víc o tvém působení v něm? Jak jsi se do Jičína dostal, a co vše jsi tu zažil?

Je tomu tak, jak říkáš osmá sezóna je dlouhá doba na to si tady vybudovat k Jičínu určitý vztah a najít spoustu nových přátel a spoluhráčů. Většinu kluků znám již z Mladé Boleslavi a je to celkem paradox, že se teď znovu scházíme právě v Jičíně, jako by se to celé vracelo do mladých let (úsměv).

V celé mé hokejové kariéře jsem vždy mohl být součástí skvělé party lidí ať už v Mladé Boleslavi anebo právě zde v Jičíně. Do Jičína jsem přišel v době, kdy byl postaven nový zimní stadion a tvořil se nový A tým s ambicemi na postup no 2 ligy. Postup se nepovedl a v průběhu dalších sezón se ani nic takového nevyhlašovalo. Zážitků je samozřejmě mnoho, o kterých bych mohl psát celé dny, ale nezapomenutelným zážitkem je být vítězem krajské hokejové ligy v minulém ročníku. Já jsem se rozhodujících bojů nemohl sice zúčastnit z důvodu zranění, ale i tak jsem jezdil s klukama na každý zápas a podporoval je, jak se jen dalo.

Dalším paradoxem, který mi nyní probíhá hlavou je ten, že letošní finále hrajeme proti Turnovu, který trénuje Jirka Slabý. Tento známý trenér mě trénoval již v mých mladých letech a byl to právě on, kdo mě přivedl do Jičína. Teď budu bojovat proti němu, samozřejmě v rámci Fair-play.

V této sezoně ti na dresu přibilo „Céčko“, jaký je to pocit a měl jsi nějaké zkušenosti z minulosti?

(Rozesměje se) Já bych tuto otázku trochu upravil, jelikož zastávám funkci kapitána a pokladníka. Což je dost často vražedná kombinace. Dost často čekám na kluky až přijdou pozdě na trénink, mají nepověšený dres nebo dají nějaký ten hattrick. Tohle jsou přesně ty situace, kdy si začnu užívat tu srandu a hecování se v kabině v roli pokladníka. Kluci to nemají rádi, ale zároveň je u toho dost srandy. Samozřejmě i já si musím dávat pozor na pokuty.

A role kapitána (přemýšlí). To samozřejmě není úplně jednoduchá věc v týmech, co hrají vyšší soutěže, tam má kapitán opravdu hlavní slovo a dělá se vše, co řekne kapitán, zároveň diskutuje i s trenéry o průběhu sezóny atd. V lize, kterou hrajeme my je potřeba si ten hokej užívat a za mě máme tým, kde jsme kapitáni úplně všichni. Opravdu bych někomu přál, aby zažil takhle skvělou partu, co máme my. Funkci kapitána jsem zažil ještě v Mladé Boleslavi jako malý kluk, kde to nebylo úplně o hlavním slovu, ale spíš o vedení rozcvičky, rozbruslení na ledě atd. Ale znovu mohu říct, že i předtím jsem vedl skvělou partu.

Co se týče party v kabině, tam asi v Jičíně problémy nejsou, jaký je tvůj názor jako kapitána?

Každý, kdo sem do Jičína přišel jako úplně neznámý hráč, tak vždy do party zapadl a nikdy se tady nehrálo na nějaké skupinky, prostě v kabině se bavíme všichni mezi sebou a všichni táhneme za jeden provaz. I když občas se vytvoří dvě skupinky-Hráči vs Pokladník, což jak jsem říkal je také má role, ale samozřejmě vše je v rámci srandy a hecovaní se.

Co vše obnáší funkce kapitána, pomáháš například mladším nebo novým spoluhráčům, aby zapadli do party?

Jak jsem řekl, já si na nic v tomto směru nehraju a vždy se snažím s každým vycházet. Nové hráče samozřejmě uvítám „zápisným“, ale to k tomu samozřejmě patří. Někteří hráči to mají i v rámci splátkového kalendáře

Martine, o tobě se ví, že jsi emotivní hráč, někdy tvé chování vede k vyšším trestům, dostáváš za to třeba pokuty nebo nejsi terčem narážek spoluhráčů?

Tak určitě, já jsem v osobním životě celkem klidný člověk a hokej beru jako hru ve které je možnost se vybít. Držím si spoustu věcí v sobě, a pak tzv. vybouchnu. Jsou zápasy, kde se nedaří ani rozhodčím a teď, když si řeknete, mám blbý den a do toho i špatné rozhodnutí rozhodčího… Mnohdy to nedělá dobrotu. Také si říkám, že "céčko" je taková moje imunita proti vyšším trestům, jelikož jako kapitán máte větší možnost diskutovat s rozhodčím. Nicméně nikdy to není nic osobního a co je na ledě zůstává na ledě. Všichni jsme jenom lidé. Pokuty samozřejmě dostávám jako každý jiný, i když přichází zase to hecování ze strany kluků, že nic takového neplatím

V základní části se Jičínu dařilo, na jejím konci byl Jičín první, v play-off dostal v prvním kole nepříjemnou Lomnici, co říkáš k této sérii, která pro Jičín nezačala dobře?

Já jsem Lomnici nikdy neměl rád, hrají nepříjemný hokej a jejich fanoušci jsou také dosti nepříjemní. První utkání pro nás začalo celkem dobře, ale do poslední třetiny jsme šli s nosem nahoru, a to se nám vymstilo. Po zápase přišel čas na to si sednout v kabině a prostě si zanadávat. A tady se ukázala ta síla kolektivu, kde opravdu nemusí mluvit jen kapitán, ale prostě mluvíme všichni a tzv. se hecneme. Lomnice to pocítila ve druhém a třetím zápase dostatečně. K reakci jejich fanoušků na konečný výsledek se vyjadřovat nebudu, jelikož v každém týmu hrají hokejisté z Boleslavi, Liberce, Hradce. Série byla dosti vyrovnaná a hrál se krásný hokej.

Ve finále jdete na Turnov, jaká jsou očekávání, a co bys vzkázal pro všechny fanoušky jičínského hokeje, kteří jsou v PLAY-OFF, zatím skvělí?

Turnov patří mezi TOP týmy v této soutěži a očekávám opět vyrovnanou sérii a určitě pohledný hokej. Naši fanoušci nás v Play-off podporují úžasně, a za to jim patří velké DÍKY. Nicméně až nyní se jde do tuhého a teď od Vás potřebujeme maximální výkon, maximální hlasitost a maximální přítomnost. Máme tu poslední týden sezóny a její vrchol. Pojďme to dotáhnout do vítězného konce.

Děkujeme za rozhovor!

První finálové utkání je na programu ve středu 20.3. od 18 hodin na zimním stadionu v Jičíně. Na tomto zápase opět bude platit akce pro naše fanoušky na pivo a svařák za 10 korun.