Start sezony 2019/2020 je za dveřmi, všechny týmy HC Jičín již zahájily přípravu na ledě. Aby se mohla v Jičíně hrát nová sezóna, stojí to velké úsilí a vše se musí zajistit finančně. Díky tomu pak mohou hráči našich týmů vyjet na led a dělat to, co je baví a naplňuje. Hlavní postavou nejen ve shánění finančních prostředků je předseda klubu Pavel Vajsejtl st. V rozhovoru jsme se ho po ročním působení v roli prezidenta klubu zeptali, jak hodnotí své působení v nové roli, jak složité je shánět peníze pro jičínský hokej, co vše obnáší jedna sezóna v krajské lize.

Pavle první otázka, jak jsi využil volna před sezónou?

Volno po sezoně si užívají hráči! Pro nás z vedení klubu posledním utkáním začíná práce na přípravě sezony následující. Co se týká mého odpočinku, spoustu času trávím na chalupě v Podještědí, kde se snažím sportovat, jezdím na kole, hraju tenis a tak nějak aktivně odpočívám. Byl jsem se podívat na Tour de France.

Do pozice prezidenta jsi nastoupil před loňskou sezonou. Jak hodnotíš rok prezidentování?

Něco se povedlo více, něco méně… zaprvé si nemyslím, že má postava je hlavní! Vše děláme ve více lidech. Po mém nástupu do role prezidenta jsme měli hektické období, ve kterém jsme museli vyřešit situaci ohledně působení A týmu. Rozhodli jsme se, že budeme hrát Liberecký kraj a s tím bylo poměrně dost administrativy. Ale vše jsme zvládli a dnes jsme rádi, že jsme tento krok udělali. Pokud by A tým pokračoval v Královéhradeckém kraji, který se hraje systémem středa-neděle, hrozil by konec dospělého hokeje v Jičíně.

Sezona mládeže proběhla myslím také docela úspěšně. Musím poděkovat všem trenérům a dobrovolníkům, kteří se na chodu mládežnického hokeje podílí!!!

Manki určitě odehrály slušnou sezonu.

Co se nepovedlo?

O tom se mluví poněkud hůře… Já osobně jsem zklamaný z určitých jednání, kde se nedaří najít společnou řeč. Ať už jde o zimní stadion (dostavba šaten, včasná výroba ledu), nebo o jednání s dalšími potencionálními partnery klubu.

Že se musíme za nemalé peníze (cca 300 000 Kč) od poloviny srpna jezdit připravovat na sousední stadiony, nemá cenu komentovat. Tady chci poděkovat Turnovu a Pace, že nám uvolnili nějaké hodiny ledu, bez kterého by kluci nemohli začít hrát soutěže a rodičům kluků, které to stálo peníze navíc.

Jak moc náročné je sehnat finanční prostředky pro to, aby sezóna vůbec mohla začít? A co všechno musí rozpočet pokrýt?

Tak to je nejnáročnější činnost!!! Jelikož nemáme žádného zaměstnance, vše řešíme po práci. Někdy je složité najít společné termíny pro jednání s partnery. Peněz pro provoz klubu není nikdy dost, ale prostě hospodaříme s tím, co máme. Dá se říct, že dnes máme v klubu tři samostatné subjekty, A-tým, mládež a Manki. Každý má své partnery.

Rozpočet zahrnuje platby za ledovou plochu, platby rozhodčích, dopravu na utkání a další nutné věci spojené s provozem hokejového klubu.

Osobně si moc vážím všech partnerů, kteří hokej v Jičíně podporují!!! Jedno jakým způsobem. Tímto jim děkuji a věřím, že spolupráce bude pokračovat. Dále doufám, že se nám podaří další partnery přivést.

Starostí je tedy víc než dost, dokážeš si pak vůbec užít sezónu?

Jsem člověk, který má rád aktivní odpočinek a nevydržím ležet na gauči. U hokeje v Jičíně začínám sedmnáctý rok… Pokud jsi hráč, přijdeš odtrénovat, odehrát a jdeš domů. Pokud jsi funkcionář, dáváš svůj volný čas tomu, aby si kluci mohli přijít bezstarostně zahrát. Někdy si říkám, proč to dělám. Ale když vidíš ty malé kluky, když vidíš vyhrávat A-tým, když se podaří naplnit stadion jako na play-off, nebo na utkání U 16.

Už v té minulé úspěšné sezóně ses objevoval i na střídačce, letos by ses tam měl objevovat také, jak moc často?

To že budu na střídačce, byl tak trochu požadavek kabiny. Dan tam byl sám a bylo toho na něho dost. Pro letošní rok jsme realizační tým rozšířili. Danovi bude pomáhat v roli asistenta Michal Kejmar. Tady očekávám nový vítr a takové to oživení jak atmosféry, tak hlavně oživení tréninků. Dan to dělá dlouho, dává tomu spoustu času a pro mě osobně je v Jičíně neodvolatelný (úsměv). A jak často tam budu já? Docela mě to bavilo, a pokud to půjde časově, tak na střídačce budu. Pokud bude potřeba pro nedostatek hráčů tým doplnit, budu připraven nastoupit…

Pavel Vajsejtl st.

Změnil se herní systém soutěže, ubylo jedno celé kolo, jak vnímáš tuto změnu?

Proč hrajeme Liberecký kraj, jsem již vysvětloval. Hraje se pouze o víkendech, což je super. Ale já bych byl pro stejný systém soutěže jako vloni a play off bych hrál na tři vítězství.

Nemohu se nezeptat na změny v kádru, jak moc jsi spokojený s přestupy? Nově přišel do týmu i tvůj syn, jak bude fungovat teď váš vztah například na střídačce?

V prvé řadě si myslím, že máme v A-týmu super partu. Já jsem nechtěl do týmu moc zasahovat. Vše to byly změny vynucené. Vzhledem k odchodům, ale bylo nutné tým doplnit. Vsadili jsme na kluky, kteří se s většinou týmu znají ze společného působení v juniorce v MB. Osobně mě těší, že i přes podmínky, které v Jičíně máme, chtějí kluci k nám. Některé hráče jsme museli odmítnout.

Pavel bude během tréninků a zápasů hráč, já trenér, tím je řečeno asi vše. Žádné úlevy, ba naopak, ale to on ví. No a po hokeji… vztah otec – syn je jasný, ale řekl bych, že nyní už máme spíš kamarádský vztah a na tom se doufám nic měnit nebude.

Co se musí stát, abychom si po sezóně mohli říct, že vše vyšlo, tak jak si plánoval?

Asi se ptáš na A-tým. Samozřejmě zlatý hattrick láká… ale pokud vše odmakáme na 100% a soupeř bude lepší, svět se nezhroutí… takže já si přeju, abychom každé utkání odehráli naplno, do ochozů chodilo co nejvíce lidí, abychom přivedli další partnery, kteří podpoří klub, aby vydržela parta a aby nás hokej bavil…

Osobní speciální přání je, zahrát si s Pavlem alespoň pár střídání…formace Vajsejtl – Vajsejtl – Pletka, no uvidíme…

Chystáte jako klub nějaké novinky pro fanoušky, určitě bys jich rád viděl na stadionu, co nejvíce?

Hrajeme Krajskou ligu a rozpočet je omezený, tak je těžké vymýšlet nějaké novinky. Samozřejmě jsme rádi za každého diváka a budeme rádi, pokud jich bude chodit co nejvíce. Budeme chtít udělat nějaké předváděcí akce, např. jako vloni s Autocentrem Jičín. Jako bonus pro fanoušky bych chtěl přivést do Jičína opět akci národního týmu (pravděpodobně U 17).

Permanentky na sezonu budou v prodeji při posledním přátelském utkání 25.9.2019. Budou za cenu 350 Kč. Během tohoto utkání bychom chtěli poděkovat za odvedené služby odcházejícím hráčům.

Děkujeme za rozhovor!