Tohoto hráče byste na ledě v probíhající sezoně hledali marně. Dokonce i kdybyste hledali na území České republiky, tak by výsledek hledání byl nulový, řeč je o Martinovi Houserovi, který se rozhodl vycestovat na opačnou stranu světa, konkrétně na Nový Zéland.

Martine, ještě loni jsi jako kapitán vedl tým za titulem, letos jsi na opačné straně světa, jak tě vůbec napadlo vycestovat?

Hned na začátek nezačínáš jednoduchou otázkou. Sen o vycestováni jsem měl již dlouhou dobu v hlavě, ale chyběla mi ta odvaha, udělat změnu, opustit komfortní zónu, kamarády a rodinu. Já sám na sobě cítím, že mám pořád nějaké rezervy a jednou bych si rád splnil jeden sen, o kterém zatím mluvit nebudu. Ale k tomu snu je potřeba odvaha!! Poprvé v životě jsem se rozhodl se vším praštit a začít trochu jinak. Nejdřív byl sen USA, kde jsem byl v komunikaci s Honzou Bednařem, ale pak přítelkyně přišla s návrhem Nového Zélandu, tato varianta se mi od začátku líbila více, no a teď jsem tady na Zélandu. (úsměv)

Jaké tedy bylo zařizování před cestou a následné balení věcí? Je něco, co vám chybí?

Začal bych tím, že člověk zjišťuje, kde všude je upsaný, a z čeho všeho se musí odhlásit-banky, pojišťovny, telefony atd. Pak už je to hračka sedneš s 20 kg krosnou do letadla a po příletu zjistíš, že k životu víc nepotřebuješ. Ale jinak je to těžká a obsáhlá otázka, kterou můžeme probrat v hospodě u plzeňského piva. A jestli se ptáš, jestli mi něco chybí, tak právě to plzeňské pivko.

Na Zélandu nejsi sám, kde s přítelkyní žijete a jaká je vaše denní náplň?

Haha. Chceš opravdu vědět kde žijeme? No od té doby, co jsem s Míšou, žijeme pořád v menším a menším „bytě“. Ještě v Česku to začalo společným životem v pronajaté garsonce, následně přesunem do malého pokojíčku k Míše a nyní žijeme v dodávce, která má asi tak 2 m na 2 m. (smích)

Martin ve svém "domě"

Co se týká denní náplně, tak k té toho zatím moc nemám. Ráno vstáváš do práce jako v Česku a makáš celý den s rozdílem, že když nechceš jít do práce, tak nemusíš (smích). Jsme zaměstnáni na Kiwi farmě, kde zaštipujeme, protrháváme a prostříháváme stromky Kiwi. Já bych tomu ani neříkal práce, ale spíš zábava za peníze. Ale samozřejmě ta pravá zábava začne až si vyděláme nějaké peníze na procestováni celého Zélandu.

Takže je určitá pravděpodobnost, že si můžeme vychutnat kiwi, které prošlo vašima rukama?

No… Jestli si hodláš vychutnat vzácnou odrůdu zlatého a červeného kiwi v Bio kvalitě za 75 kč kus, tak ano. Ale já jsem převážně dělal supervizora směny (smích)

Martin při "práci"

Nový Zéland je určitě zajímavá země, jaké byly první dojmy, a co už jste stihli objevit?

Znáte film Kokosy na sněhu? Konkrétně scénu, kdy partička jamajských bobystů vystoupí v Kanadě na letišti a venku je asi - 20 °C? Pokud ano, tak víte, co potkalo nás. Většina Čechů si myslí, že na Zélandu je neustále léto a teploty kolem 30 °C. Omyl. Hned po výstupu z letiště, jsme dostali facku od velmi studeného větru a teploty kolem 9 stupňů. Pro nás to znamenalo zalézt zpět na letiště a obléknout na sebe všechno co máme v 20 kg báglu. S Míšou jsme se na sebe podívali a řekli: „Na teplotě nezáleží, důležitá je vlhkost.“ (smích) No a, takhle začal náš Zéland.

Ze zážitku vám toho prozatím moc nepovím. Ve volných chvílích po práci jezdím na surf, který jsem si oblíbil, zvelebuji náš auťák a občas podnikneme krátký výlet. To pravé dobrodružství nás čeká za týden, kdy vyrážíme cestovat.

Vzhledem k tomu, že tento rozhovor vzniká před Vánoci, ale jak budete trávit Vánoce vy?

Pláž, surfování a chill. Ano, přesně tak. Na Zélandu je všechno naopak než v Čechách. Když vy máte zimu, tady je léto. Tudíž místo sněhu tady budeme muset najít jinou zálibu. Ale salát a řízek si neodpustím. Přítelkyně napekla cukroví, koupili jsme malý stromeček, takže se přiblížíme českým Vánocům, akorát ne na sněhu, ale na písku.

Sleduješ výsledky Jičína? A nechybí ti atmosféra v šatně a hokej jako takový?

Samozřejmě, že sleduji. Jsem hodně v komunikaci s Milisem (Milan Průšek pozn. red.) a díky sociálním sítím vím o každém výsledku. Nevím, co na to říct, ale tak trochu si myslím, zda jsem tu mašinu loni nebrzdil (smích). Výsledky jsou neuvěřitelné a nemůžu říct nic jiného než klobouk dolů, borci!

Atmosféra v kabině a celý hokej mi tady dost chybí, to byla první věc, po které jsem si už posteskl. Sami víte, že parta v Jičíně je neuvěřitelná! Klukům držím palce při každém utkání, jsem s nimi i když jsem na Kiwi sadu.

Co ty a sport na Zélandu?

Zéland není úplně hokejová země, a tak jsem si musel najít něco jiného, jinak by to se mnou Míša nepřežila. Chybí mi režim tréninků a zápasů, a tak jsem se dal na surfování. Jsem zatím v začátcích, takže to znamená „hlavně dobře vypadat“! (smích)

Jaké jsou tvé plány do budoucna, bude možné tě třeba ještě vidět na ledě v soutěžním utkání?

Možná na play-off (smích). Na tuto otázku je ještě brzy odpovídat, člověk tady poznává nové lidi a nové možnosti života.

Martine, říkáš, že poznáváš nové lidi, jací vůbec jsou lidé na Zélandu?

Vesměs jsou Zélanďané milí lidé. Například náš zaměstnavatel Jeff má dokonce spojitost s Českou republikou, a co víc dokonce s Mladou Boleslaví, jelikož jeho otec pomáhal zakládat pobočku Škoda auto a Zetor na Zélandu. Ale jako všude na světě se tu najde menšina, která nahání strach, tady to jsou původní obyvatelé-Maoři.

Martine, přeju tobě a přítelkyni hodně zdraví a štěstí do budoucích dobrodružství na vašem tripu!

Děkuji moc! Já přeju klukům to samé a také zlatý hattrick!

Pokud se chcete dozvědět o životě Martina na Zélandu více můžete sledovat jeho Instagram: 2free_birds https://www.instagram.com/2free_birds/

Videa A-týmu naleznete zde: https://www.youtube.com/channel/UCt8UM39ZGAeflT2-gvzUMTw

Nadcházející zápasy A-týmu naleznete zde: http://hcjicin.cz/zapasy.asp

Instagram HC Jičín: https://www.instagram.com/hc_jicin/