V předešlých letech působil jako trenér ženského týmu Manki Jičín, se kterým v minulé sezoně postoupil do první ligy. Mimo to studoval A licenci trenéra na UK FTVS v Praze, které před letošní sezonou dokončil a je připraven se vrhnout na roli šéftrenéra v Jičíně. Řeč je o Janu Plíškovi, jehož jméno zdobí právě vystudovaný titul Mgr. a v následujících letech se bude snažit o zkvalitnění práce s mládeží v našem klubu.

Honzo ty máš s klubem zkušenosti, působil jsi u ženského týmu, teď jsi se stal šéftrenérem mládeže, zůstaneš i nadále u holek, se kterými jste postoupili do první ligy? 

Určitě zůstanu. Bylo by to pro mě trošku nešťastné, pokud bych měl po 4 letech intenzivní práce holky opustit právě při postupu do první ligy. Jsem velmi rád, že bude možné skloubit práci u mládeže s trénováním žen. Tak se nechme překvapit, co pro nás chystá první liga. Trošku mi to připomíná pocity ze vstupu do neznámých vod, jako když jsme se hlásili do naší vůbec první sezony. 

Tím, že Manki postoupily výš, proběhly i u nich nějaké změny v kádru nebo jak jste se chystali na další sezonu?

Určitě máme několik nových posil. Jedná se převážně o mladší hráčky, které tak doplňují stávající kádr. Jsou to holčiny, které časem mohou rozhodně pomýšlet na reprezentační kariéru. Určitiě bude proto zajímavé sledovat jejich vývoj a rozvoj společně s našimi stávajícími hráčkami.

Na sezonu jsme se připravovali všichni společně na jičínském stadionu, kde proběhlo několikadenní soustředění. Nicméně, příprava celkově je velmi složitá, protože velká část děvčat dojíždí a nemohou se tak účastnit všech tréninků. Lze tak očekávat, že první zápasy se budeme do jisté míry ještě sehrávat a zvykat si na sebe. Na druhou stranu, stále se jedná o hokej, který má některá pravidla hry neměnná.

Pojďme se bavit o mládeži, co konkrétně budeš mít na starosti v klubu?

Jako svazový trenér mám na starosti jasně dané věci, které podmiňuje svaz českého hokeje. První z nich je věnování se náborům, bruslení pro školy a školky. Další věcí je metodická podpora trenérů přípravek (do pátých tříd), dále mám na starosti jednu kategorii jako hlavní trenér a dvě jako asistent. K tomu mi připadají další povinnosti, které vycházejí z personálního obsazení klubu. Mám na starosti v podstatě veškerou agendu, co se týče vytváření tréninkových rozpisů, registrací hráčů, komunikaci se správci městských zařízeních, starost o registrace hráčů atd. Je toho spousta a věřím, že každý, kdo někdy dělal nějakého funkcionáře v klubu, tak si umí alespoň z malé části představit, co vše to zahrnuje. 

Teď ze začátku sezony bylo všech těchto organizačních věcí mraky. Tak doufám, že až se sezona rozběhne, budu mít možnost se začít již naplno věnovat našim hráčům přímo na ledě. 

I když je v dnešní době těžké plánovat, jaké jsou tvé vize, jakých cílů bys chtěl v klubu dosáhnout?

První věcí, kterou chci vytvořit a na které již pracuji, je dlouholetý koncept mládeže. Je podle mě důležité jasně stanovit a vytyčit cíle a priority pro klub a nastavit mu směr. Protože jen přežívat z roku na rok je dle mého neudržitelné. 

Další věcí je zvýšit efektivitu náborů tak, abychom dokázali vytvářet početně silné ročníky, které jsou podmínkou pro kvalitní tréninkový proces. Rodiče chceme lákat na kvalitní nábory a tréninky, které je budou bavit a budou jim dávat smysl. 

Postupně bych chtěl, abychom na jedné straně dokázali vychovávat v ročnících kvalitní hráče, kteří budou mít potenciál odcházet do extraligových klubů. Na straně druhé vytvořit dohody s kluby, aby nám zase posílali hráče, kteří by si u nich nezahráli k nám. A tím udržovat všechny kategorie „životaschopné“. 
V neposlední řadě samozřejmě zkvalitnit podmínky pro trenéry, kteří tu práci dělají téměř zadarmo. Myslím si, že málo kdo si uvědomuje, kolik práce a úsilí vkládají do výchovy našich hráčů.

Jan Plíšek na tréninku


V minulých letech se do tréninkového procesu hráči z A-týmu, jak se stavíš k této spolupráci ty?

Určitě bych byl rád, pokud by se nám podařilo zachovat takovouto spolupráci. Jednak pro to, že kluci jsou zkrátka hokejisti, ke kterým děti vzhlíží a mají je jako své vzory. Ale také pro to, že toto předávání zkušeností je strašně důležité. Rád bych také časem přesvědčil kluky, kteří za A-tým hrají, aby se třeba stali i trenéry u některých mládežnických kategorií a tím uzavřeli pomyslný kruh hokejového života.

V klubu probíhá nábor mládeže, připomeneš fanouškům, kdy probíhá, a jak se mohou připojit k nám?

Určitě, nábory budou probíhat pravidelně středy od 16:15 a soboty kolem 8 h, samozřejmě dle aktuálního rozpisu. Rodičům a dětem stačí jen to, aby se nebáli přijít a zkusili si, jaké je to být malým hokejistou. Takže – stačí si jen vybrat datum náboru, přijít a započít třeba cestu budoucího reprezentanta. (úsměv)

Pro rodiče mám ještě jeden krátký vzkaz – nevěřte tomu, že je hokej drahým sportem. Již dávno tomu tak není. Začínajícím hokejistům poskytujeme zapůjčení výstroje zdarma! 

Jak jsme již zmínili, v dnešní době je těžké plánovat, i přesto, s čím jdeš do této sezóny, nebojíš se, že skončí dříve, než začne? 

No, upřímně mám trošku obavy, zda je vůbec možné tímto způsobem dohrát jakoukoliv soutěž v Česku. A je jedno, o jaký sport se jedná. Ovšem, pokud to bude jen trochu možné, je našim cílem rozjet právě zmiňované nábory a začít pracovat od nejmenších kategoriích. Věříme, že pokud budeme dělat svoji práci dobře tak, aby děti hokej bavil a rodiče v něm nacházeli smysl, tak to vyjde. 

Jan Plíšek se svým týmem na turnaji v Lomnici