Poslední ze série rozhovorů je s momentálně nejvyšším mužem jičínského hokeje-Pavlem Vajsejtlem. Jak je (ne)spokojený se sezónou se můžete dočíst na následujících řádcích.

Pavle pojďme nejprve na začátek sezóny, jak byl klub zaopatřen na sezónu?

Po personální a materiálové stránce bylo vše připraveno. Složitější je vždy otázka finanční. Rozpočet mládeže se skládá ze tří složek – příspěvky od rodičů, dotace (město, MŠMT) a sponzorské peníze. A tým a Manki si musí zajistit rozpočet samostatně, pouze ze sponzorských peněz!

Nastaly během sezóny nějaké větší komplikace pro klub?

Nastaly a dost velké!!! Po předchozí sezoně, kdy se nám povedlo vyrovnat veškeré dluhy, jsme si mysleli, že nás čeká klidnější sezona. Mládež ale nedostala dotaci od MŠMT, se kterou jsme při sestavování rozpočtu počítali! Byla to velká kauza napříč mnoha kluby v ČR. Z důvodu chybného vyúčtování dotace z předchozího roku (bez upozornění), kde chyběl jeden papír s čísly, které byly uvedeny ve vyúčtování několikrát, jsme na výchovu mládeže neobdrželi od MŠMT ani korunu!!! Stejnou chybu udělalo mnoho klubů. Tady já osobně nechápu MŠMT a prezentovanou podporu malých klubů!!! Tyto kluby nemají finance na zaměstnávání právníků a různých funkcionářů, kteří by zvládli požadované složité papírování. Přesto si dovolím říci, i když ještě neznám přesná čísla, že do mínusu se nedostaneme!!!

Začněme hodnocení od těch nejmenších, tedy od mládeže, jak jsi spokojený s fungováním mládežnických kategorií, případně tréninků atd.?

Já spokojený jsem. Samozřejmě pokud by bylo v každé kategorii o pět dětí více, bylo by to super. Tady je potřeba ocenit práci všech trenérů a pomocníků z řad rodičů. Líbí se mi, že se nám zapojují do trénování kluci z A týmu a ještě bychom chtěli přesvědčit k trénování kluky, kteří tady hokejově vyrostli a již hokej nehrají.

Jsou nějaké nové věci, které jsou v plánu na další sezónu u mládeže?

Plány určitě máme, nerad bych něco zakřikl. Po letech v HC chce skončit hlavní trenér mládeže (doufám, že si jen sezonu oddechne a zjistí, že mu to chybí) Jirka Maryška. Za jeho působení a odvedenou práci mu moc děkuji. S vedením mládeže je spojena spousta administrativy a to unavuje daleko víc než samotné trénování. Myslím, že se nám povede a moc si to přeju, získat a obsadit pozici svazového trenéra mládeže. Tento post si Jičín zaslouží a strašně nám zatím chybí. Na jarní akci Pojď hrát hokej jsme měli 47 dětí. To je skvělé číslo, ale je potřeba s tím dále pracovat. Takže pokud budeme mít trenéra, který bude na plný úvazek pracovat pro klub, myslím, že to bude velký posun vpřed.

Letos bude led v Jičíně již od 28. 8. 2020. Hokejový klub se musí finančně podílet na výrobě ledu, ale máme tak možnost zapojit všechny kategorie do tréninku na domácím ledě již před nástupem do školy. Stále to není optimální termín, ale posun to je.

Dnes, díky nelehké situaci v celé Evropě (světě) vzniká mnoho otazníků. Myslím, že bude nesmírně těžké sezonu finančně zabezpečit. Na druhou stranu doufám, že se to povede a sezona proběhne bez problémů.

Co říkáš na sezónu Manek, které dokázaly postoupit do 1.ligy?

Manki prošly celou sezonu bez porážky v základní hrací době!!! Všichni viděli, jakou posilou byla Karolína Erbanová, ale na všech holkách je vidět ohromný posun. A 1. liga? Určitě je to dobrá reprezentace klubu a města. Já na to ale nemám jednoznačný názor… tady je to spíš na holkách, kolik tomu chtějí dávat času. Velkou práci tady odvádí Lucka Doležalová s Petrou Babákovou. Zajišťují sponzory a zařizují vše kolem týmu. A klobouk dolů před trenéry… trénovat 25 žen… (úsměv)

Když se podíváš na sezónu A-týmu, který s přehledem ovládl základní část a chystal se na finále play-off, jak hodnotíš jeho sezónu?

Z mého pohledu to byla sezona úspěšná. Tým procházel soutěží suverénně až na poslední dva zápasy základní části.

Semifinále bylo super, kvůli tomu se celou sezonu hraje. Dobrý hokej, výborná atmosféra…škoda, že se finále nemohlo z pochopitelných a jasných důvodů odehrát. Hráči i fanoušci přišli o to nej z celé sezony. Ale zdraví všech je na prvním místě!!!

Kromě neodehraného finále, které se nejprve mělo hrát bez diváků, ale nakonec se neodehraje vůbec, tedy letošní ročník bude bez vítěze, zkomplikovala nastalá situace i jiné věci? Určitě i finále bez diváků by z ekonomického, možná i sportovního hlediska nedávalo moc smysl, že?

Pomyslně si to vítězství za celou sezonu zasloužíme. Ale jak říkám v předchozí odpovědi, jsou přednější a důležitější věci. Hrát bez diváků? Ekonomické hledisko je jasné a to sportovní ještě víc. Nakonec takhle skončily všechny soutěže na celém světě. Co nemůžeme ovlivnit, nemá cenu komentovat.

I letos jsi naskočil do několika utkání, splnil se ti sen, o kterém jsme se bavili před sezonou, že si chceš zahrát se svým synem, jak na to vzpomínáš?

Já letos nastoupil pouze dvakrát. Zahrát si s Pavlem jsem si moc přál a jsem rád, že mi to tým umožnil.

 

Pavel Vajsejtl při zápase s Varnsdorfem

Kvůli nastalé situaci (COVID-19 a s ním spojené ukončování rozehraných sezon), dostal Jičín nabídku přihlásit se, na příští sezónu do 2. hokejové ligy (3.nejvyšší soutěž v ČR), využije Jičín tuto nabídku?

Ano, je to tak. Díky tomu, že soutěže nebyly dohrány, postoupili vítězové krajských soutěží do druhé ligy. Takže máme v Jičíně dva týmy na postup (Manki a A-tým)! Vedení klubu po diskuzi došlo ke shodě, že možnost působit ve druhé lize odmítneme, a to vzhledem k finančním možnostem klubu.

Než poděkujeme divákům, partnerům, sponzorům, trenérům a hráčům, je něco, co tě zklamalo za tuto sezónu?

Ty poslední dva zápasy základní části A týmu pro mě osobně byly takové vystřízlivění a velké zklamání!!! Tady jsem začal přemýšlet nad tím, jestli chci dále svůj volný čas a energii věnovat takovéto parodii na hokej. Protože to co jsme předvedli, ne hokejově, ale přístupem, to byla ostuda, za kterou se musíme fanouškům a partnerům klubu omluvit. Prohrát se může, ale ne s tímto přístupem.

Na závěr bych chtěl jménem Hokejového klubu a jménem svým, poděkovat všem fanouškům, příznivcům, partnerům a sponzorům za veškerou podporu a přízeň v sezoně 2019/2020. V době, kdy se naše země nachází v jednom z nejtěžších období, Vám Tímto přeji především pevné zdraví a těším se na brzké shledání a spolupráci v dalších sezónách.

 

 

I z hlediska rozhovorů je to pro sezónu 2019/2020 vše. Za redakci klubu bych chtěl poděkovat Hláďovi (Jakub Hladík) a Milisovi (Milan Průšek), za pomoc po celou sezónu. Myslím si, že jsme se snažili náš klub prezentovat na veřejnosti profesionálně a věřím, že i přes nastalé komplikace se vše opět vyřeší. Taky bych rád poděkoval všem klukům, kteří se podíleli na tvorbě videií a rozhovorů. 

                                                                                                                     Proky