Sezóna 2019/2020 je u konce. Většina soutěží nestihla zahájit nebo ukončit play-off. Kdo ale sezónu stihl ukončit jsou Manki. Nejenže sezónu zvládly ukončit "včas", ale i vítězně a dokonce postupově. Jak hodnotí celou sezónu jejich trenér Jan Plíšek se dočtete v následujícím článku.

Do své třetí sezony Manki vstupovaly s velkým očekáváním a hladem po úspěchu. Ten byl rozhodně oprávněný, všechny předešlé sezony dokázaly Manki metu dosažených úspěchů posunout o něco výše. Přesto by na začátku málokdo čekal, že děvčata dokáží celou ligu vyhrát a dokonce v baráži vybojovat postup do první ligy.

Velký vliv na projev týmu měla příchozí posila Karolína Erbanová, která se během celé sezony, určitě i díky souhře s Markétou Zárybnickou, dokázala zlepšovat a svým nasazením a hrou strhnout i další hráče kolem sebe. Na Mankách bylo v průběhu sezony vidět obrovské zlepšení. To se projevilo nejen tím, že holky neprohrály jediné utkání v základní hrací době, ale velkým ukazatelem formy bylo i umístění 5 Manek do patnáctého místa kanadského bodování a nejmenší počet obdržených golů v lize.

Karolína Erbanová (2. místo kan.bod. – 61b), Markéta Zárybnická (3. místo kan.bod. – 43b, 1. místo asistence -29b.), Lucie Saalová 7. místo kan.bod. – 28 b.), Tereza Saalová (15. místo kan.bod. – 18 b.), Julie Šmiková (16. místo kan.bod.-18 b.)

Z pohledu trenéra musím samozřejmě na jedné straně vyzdvihnout Karolínu Erbanovou a Markétu Zárybnickou, které předčily všechna očekávání. Na stranu druhou ale musím zdůraznit, že hokej je kolektivní sport a k úspěchům Karolíny a Markéty je nutné přičíst ohromnou dřinu a nasazení ostatních hráček, které se podílely na celkovém herním projevu a výsledcích. Což podtrhují výše zmíněné statistiky.

V průběhu sezony ale paradoxně nastalo i několik problémů. Především to byla početní účast na trénincích, což bylo velmi zvláštní vzhledem k faktu, že se skutečně vyhrávalo. Na několik zápasů tak Manki byly nucené odjet pouze ve dvou pětkách.

Z pohledu trenéra je to svým způsobem i očekávaná situace. V průběhu sezony mohou na jedné straně nastat věci, které komplikují účast na trénincích a zápasech, na druhé straně může ubývat motivace a chuť hráčů. Přesto všechno jsme dokázali využít i této situace a na zmíněném počtu cca 10 hráček se nám podařilo vytvořit základ, který byl hlavním pilířem úspěchu v sezoně a především baráži.

V průběhu sezony se podařilo úspěšně zapojit dvě odchovankyně Jičínského hokeje – Kovaříkovou a Vernerovou, které zasáhly i do bojů o první ligu. Za což patří obrovský dík i jejich trenérům, kteří holkám umožnili start. A pevně věříme, že nám bude postupně dorůstat více a více mladých posil.

Věříme, že lásku k ženskému hokeji jsme dokázali vzbudit i ve velkém počtu fanoušků, kteří přišli podpořit holky v závěrečném utkání baráže. Bylo to něco neskutečného hrát před takovou kulisou. Za to vám, fanoušci, patří obrovský dík!

Jmenovitě je potřeba poděkovat ještě dvěma lidem, kteří již nejsou tolik vidět, ale bez kterých by se celý stroj, jménem Manki, velmi rychle zadrhl. Děkujeme Pétě Babákové a Lucce Doležalové, které jsou srdcem týmu za to, co vše udělaly pro tým.

Specifikem ženského hokeje není jen radost přicházející ze sportovních utkání, ale i z ryze ženských záležitostí, jako je očekávání či příchod na svět malých budoucích nadějí. V průběhu sezony se maminkou stala Karolína Zajícová (Ihnátová), Maruška Chodůrová, dvojnásobná maminka Pavlína Mikolášková a na druhé mimčo se už také těší náš stavební kámen Péťa Babáková.

Do příští sezony budeme vstupovat s velkým očekáváním. Dá se říci, že si zopakujeme tři roky starou situaci, kdy jsme vstupovali jako nováčci do druhé ligy. O tři roky později jsme rozhodně zkušenější, přesto vstupujeme svým způsobem znovu do neznáma. Je před námi mnoho práce a dřiny, abychom mohli být znovu úspěšní.

Obrovský dík patří pak všem sponzorům, bez kterých bychom jen těžko mohli být úspěšní a hrát hokej. I oni jsou součástí úspěchu. Další poděkování patří celému Jičínskému hokeji, který nás podporuje a pevně věříme, že se ženský hokej pomalu, ale jistě, stává nedílnou součástí klubu.

Radost z postupu

Jan Plíšek, trenér ženského hokejového mužstva HC Manki Jičín