Historie ledního hokeje v Jičíně je velmi bohatá a dlouhá. Na začátek přijměte krátkou ochutnávku dějin našeho klubu. Celý seriál zacházející do detailů jednotlivých období potom naleznete v menu vpravo.

Hokej se v Jičíně hraje již déle než 85 let. Celé to začalo v roce 1931, kdy místní sportovci objevili krásu této kanadské hry a lidé tak mohli na zamrzlých rybnících pozorovat průkopníky nejrychlejší kolektivní hry v našem krásném Jičíně.

Hokejový oddíl urazil za tu řádku let pěkný kus cesty, aby se v roce 2011, po dlouhých 80 letech, konečně dočkal reprezentativního a hlavně zastřešeného zimního stadionu. Od tohoto roku píšeme prakticky nové dějiny klubu, jejíž jsme součástí.

Hokej v Jičíně byl vždycky spjat s podobou zimního stadionu. V roce 1994 proběhla rekonstrukce původního plácku pod hrází rybníka Kníže, který dostal novou plochu a hlavně umělé chlazení. V té době jsme měli jeden z nemodernějších zimáků v kraji a ani zatím moc nevadilo, že je odkrytý. Vždyť bez střechy hráli skoro všichni naši soupeři. V tu dobu se začala psát zlatá éra HC Jičín. Mládež za pár let vyhrávala přeborníky kraje napříč kategoriemi, dětí bylo jako smetí a A tým dokonce po přelomu tisíciletí postoupil do II. ligy (kterou nakonec ale nemohl hrát).

V této době zde vyrostlo několik generací mladých hráčů, které díky pánům trenérů a funkcionářům jakými byli např. Mirek Novotný, Roman Ružička, Jirka Maryška, Josef Pacík, Josef Jebavý, Josef Buchar, Zdeněk Kejzlar, Josef Bernard a další šířili dobré jméno jičínského hokeje nejen napříč krajem.

Zde už však pomalu začínalo naopak jedno z nejsmutnějších období. V celém kraji rostly haly jako houby po dešti, jen v Jičíně jsme slýchávali pouze sliby. Tehdejší představitelé klubu se museli se slzami v očích dívat na to, jak jimi vychovaná, talentovaná mládež hojně opouští klub a jde za lepšími podmínkami do jiných, mnohdy extraligových klubů. Velký odliv hráčů prakticky znemožnil zbytkům týmů dále pokračovat a tak kdo chtěl v hokeji pokračovat, musel najít útočiště v okolí. Absence střechy pak prakticky pohřbila ambice tehdejšího A týmu na start v II. lize.

Štěstí se na nás usmálo v roce 2011, kdy byl dokončen současný zimní stadion. HC Jičín tak začal znova od nuly jako už mnohokrát v minulosti. Díky urputné práci trenérů mládeže a hlavně jejich šéftrenéra Mirka Novotného, se opět podařilo postupně plnit mládežnické kategorie, děti z řad veřejnosti učit dvakrát týdně bruslit a o to samé se pokoušet v mateřských školách, které s námi celou sezonu vždy jednou týdně dopoledne bruslí.

Podařilo se nám vybudovat nový a mladý A tým, který hraje důstojnou roli v krajské lize mužů. V sezoně 2017/2018 jsme dokonce přivítali v našem týmu hráče, který startoval i v NHL a české reprezentaci. Dlouholetého extraligového hráče a jejího vítěze Vencu Pletku. Bude za nás startovat tak již druhý český mistr. Tím prvním se stala naše dlouholetá opora, vynikající hráč a kamarád Petr „Háček“ Haken, když jako asistent trenéra vyhrál s Kometou Brno ligu v sezoně 2016/2017.

Posledním přírůstkem do jičínské hokejové rodiny se pak staly naše půvabné Manki. Projekt ženského hokeje vznikl v sezoně 2015/2016 a přes původní rozpaky se z holek stala pevná součást klubu a jejich růžová i naše oblíbená barva. Děvčata ušla velký kus cesty a za tak krátkou dobu svou zarputilostí dokázala mnoha kritikům, že hokej není jen pro kluky. Od sezony 2017/2018 hrají Manki II. ligu žen a my tak budeme moci sledovat, jak se s tímto nelehkým úkolem naše krasavice poperou.

Tolik krátký úvod do historie HC Jičín, do historie, kterou stále píšeme a pevně věříme, že ještě dlouho psát budeme.