Přelom tisíciletí znamenal neslavnější období pro celý český hokej jak na domácí, tak především na mezinárodní úrovni. Vítězství na Olympijských hrách v Naganu 1998, čtyři tituly mistrů světa a obrovské individuální úspěchy českých hráčů v zámoří vlévaly krev do žil celému českému hokeji na všech úrovních.

Tento "boom" neminul ani regionální hokej, který těžil z obrovského nadšení fanoušků a fenomenálního zájmu o tento sport z řad mládeže. HC Jičín měl to štěstí, že mohl toto krásné období spojit se svými léty slávy.

Sezona 1998/ 99 byla tou startovací, která posunula klub výše, až ke špici Královéhradeckého kraje. Klub již dokázal obsadit všechny mládežnické kategorie, vyjma Juniorské, kde ještě neměl dorostlé hráče. Dorost skončil na 4. místě VČL, Starší a Mladší žáci společnými silami jen těsně unikli postupu.

Ten se ale podařil kategorii Mužů, a ta se tak posunula už do 2. Východočeské ligy (dnes kraje Královéhradecký + Pardubický).

Ale to zdaleka nebylo vše. Hned v následujícím roce nováček HC Jičín překvapivě vítězí i ve 2. VČL a během pouhých dvou sezon se posouvá ze třetí až do 1. Východočeské ligy. Postup je podpořen bronzem Dorostu a výčet úspěchů mládeže nekončí.

Elévové, vedení trenéry Novotným a Hartem, se stali překvapením soutěže. Teprve 2. sezónu fungující mužstvo dominovalo soutěži a vyhrálo finálový turnaj nad Chocní a Moravskou Třebovou. Získalo tak titul přeborníka kraje. V družstvu, které posílil lomnický Dolenský, se na titulu podíleli domácí hráči Švandrlík, Kotlář, Starý, Buchar, Mizera Č., Hart, Maštalíř, Lukáč, Novotný O., Mikolášek, Mizera O., Abel, Široň, Pivrnec, Matějka, Gottwald, Sedláček, Smolík, Kubíček a Jilek.

Přípravka, vedená trenérem Růžičkou, postoupila do finálového turnaje z druhé pozice. Nakonec skončila na 4. místě v kraji a druhá v oblasti Hradec Králové. V kádru nastupovali i hostující hráči z Lomnice. Pozdější extraligový junior Liberce Vařecha a současný kapitán Lomnice Jakub Syrovátka, který pak pokračoval v družstvu Jičína až do kategorie juniorů. Z domácích hráčů pak Růžička, Hušek, Mašek, Novotný T., Body, Dubravský, Dušek, Kudrnáč, Chudoba, Mikolášek T., Mácha, Melník, Špringer, Pivrnec J., Jirásek, Lachman, Pivinský a Mičke.

U obou nejmladších družstev vypomáhal jako bruslařský trenér Láďa Lejsek z Mladé Boleslavi. Zrodila se generace mladých hráčů, jež táhla jičínský mládežnický hokej ještě dlouhou dobu a z níž někteří to dotáhli až do družstev mužů nejen HC Jičín.

V premiérové sezoně 2000/ 01 v 1. VČL hrál Jičín o záchranu, která se podařila. Jičín skončil na 7. místě a prestižní soutěž udržel. Žákovským kategoriím se společným silami podařilo postoupit do 1. VČL, čímž splnili dlouho očekávaný cíl.

Následující sezona již vynasla klub mezi elitu. A - tým pod vedením boleslavského trenéra Slabého, sice rozhoduje o postupu do finálové skupiny až v posledním utkání základní části, ale ve finálové skupině již Jičín, společně s pozdějším vítězem Chotěboří, jasně dominoval. O vítězství Chotěboře ve společné soutěži krajů Hradec Králové a Pardubice rozhodl při stejném počtu bodů a horším skóre až poměr branek ze vzájemných zápasů. Jičín sice končí o skóre na 2. místě, ale jako nejlepší tým z Královéhradecka.

V mužstvu nastupovaly posily z Boleslavi a Liberce - Poláček, Žemlička, Dušička, Slabý, Šesták, Hradec, bratři Pažoutové, Pěnkava, Haken, Bouchner, France, Charypar, Jaroš, Pavlů, Peřina, Pletka, Šoltýs, Ubry, Valentin či Hanzlík.

Pod hlavičkou HC Jičín "B" startovalo poprvé ekonomicky i hráčsky samostatné družstvo "Krocanů", které s přehledem vyhrálo meziokresní přebor.