Po neslavných dobách v letech sedmdesátých nabírá oddíl na síle. Nově je vytvořeno družstvo dospělých, které tvoří zejména odchovanci z dorostu v čele s Vraštilem, Pušem a Strouhalem. Celek dorostu vykazuje velmi dobrou výkonnost. V roce 1994 je otevřen stánek s umělou ledovou plochou, který slouží dodnes. Umělý led je znát na výkonnosti, která jde nahoru. Do týmu jsou přivedeny první posily na úkor domácích hráčů.

V sezóně 1983/1984 je nově vytvořeno družstvo dospělých. Po třinácti letech tedy klub opět obsazuje tři kategorie: muži, dorost, žáci. Kostru týmu tvořili bývalí dorostenci, Zlatník, Strouhal a V.Vraštil se vrátili z Lomnice, Martin Puš z Vitiněvse. V první sezóně obsadili v okresním přeboru druhé místo, když v polovině soutěž vedli. V následujících sezónách však výkon jde dolů, zejména z důvodu nestabilního počtu hráčů a treninku.

V roce 1985 se poprvé hovoří o Plánované výstavbě zimního stadionu pod hrází rybníka Kníže. O rok později byly započaty přípravné práce. Projektantem byl Sportprojekt Náchod, výkresky vypracoval Ing. Arch. Krtička v březnu 1986. Stavba měla proběhnout ve třech etapách. 1.etapa - umělá ledová plocha a energocentrum (strojovna), náklady 10 326 470,- Ve druhé etapě měly být postaveny šatny, vstupní objekt a tribuna pro diváky, vše nákladem 7 879 066 Kčs. No, a ve třetí etapě měl být stadion zastřešen a opláštěn nákladem 12 337 750 Kčs. celkové náklady byly spočítány na 30 543 286 korun. Když jsme se však v roce 2005 podívali pod hráz rybníka Kníže, museli jsme se jen pousmát. Zimní stadion se totiž stavěl velmi zvolna. Otevřen byl až v roce 1994, a to pouze jako otevřená plocha. Zastřešení se po dlouhých průtazích dočkal až po 17 letech, v roce 2011.

Fotografie "pozůstatků" zimního stadionu z roku 1986 a března 1987

Družstva hrála v okresním přeboru se střídavými úspěchy. Pouze dorostenci se stabilně drželi v horních patrech tabulky, později se k nim přidali i muži, které doplňovali dorostenci na střídavý start.

V sezóně 1989/1990 muži skončili na druhém místě, o rok později byli třetí. V této sezóně dorost svou seoutěž suverénně vyhrál. V sestavě dorostu bychom nalezli jména jako Aleš Babák, Petr Vraštil, Jan Fejfar, bratři Šobkové, Kirschner a další, kteří později úspěšně hráli za HC Jičín "B", tedy populární Krocany. Tito hráči tvořili kostru týmu dorostu, bohužel podmínky v Jičíně neumožnily dorostu hrát vyšší soutěž.

V roce 1990 byl otevřen zimní stadion s umělým ledem v Nové Pace. V sezoně 1993/1994 byly týmům dorostu a mužů kontumovány zápasy pro údajný neoprávněný start dorostu za A-tým a za Novou Paku a celky tak z prvních míst spadly na poslední. Poprvé v 63-ti leté historii se projevily rozpory ve výkladu soutěžních řádů.

V roce 1994 byl otevřen zimní stadion a na výkonech to bylo hned znát. Divácké návštěvy dávaly najevo, že hokej v Jičíně lidi zajímá. 15.12.1994 hrál Jičín utkání s Jilemnicí a dosáhl asi nejvyššího vítězství ve své historii: skóre se zastavilo na výsledku 20:0. V této sezóně byl celek mužů posílen o Vladimíra Vojtíška z Litvínova, Zezulku z Králík a hostováním dalších tří hráčů. Družstvo postoupilo do regionální soutěže III. třídy a také proto byla na Zimní stadion namontována kovová tribuna pro 600 stojících diváků. Cílem v regionální soutěži bylo její udržení, což bylo výrazně překonáno. V Jičíně hrála celá pětka z Litvínova ve složení Jahlik, Parák, Rybka, Koláček, Havlíček a předváděla na ledě doslova koncert. Ve druhém utkání se hrálo okresní derby Jičín vs. Nová Paka s výsledkem 9:5 a litvínováci nastříleli oslabenému soupeři všech devět gólů. Dne 28.1.1995 se na stadionu hrálo utkání TJ Jičín - Dolní Bousov s výsledkem 2:5 které sledovalo 953 diváků. Jičín skončil v soutěži na druhém místě.

V roce 1996 se oddíl ledního hokeje osamostatnil a vznikl tak dnešní HC Jičín. V sezóně celek mužů obhájil druhé místo z loňska, když byl kádr posílen o několik hráčů z Mladé Boleslavi a Liberce. V kádru se tak oběvuje i Libor Pěnkava. Na utkání Jičín - Opočno přišlo 890 diváků, některé zdroje však hovoří i návštěve kolem 1.500 diváků.

Muži HC Jičín v sezoně 1995 - 96

Tento díl historie HC Jičín končí v roce 1997. Ten příští se věnuje historii od roku 1998 po rok 2003, tedy nejslavnější období klubu. Připomeneme si postupy mužů až do nejvyšší krajské soutěže, úspěšnou druholigovou baráž v roce 2003 a úspěšné počínání Krocanů a starších žáků.