Druhý díl našeho seriálu o historii HC Jičín nás zavede do válečných lét 1940 - 1945, kdy se mimo jiné Jičínu podařilo postoupit do divize.

Rok začal velmi pěkně, neboť se SK Jičín vydal na dlouhou cestu na Vysočinu, kde sehrál dva přátelské zápasy s HOSK Polička, která doma podlehla pouze LTC Praha 5:9. Jičín však oplatil Poličce porážku z vlastního ledu a zvítězil 4:2 a 3:2. Zajímavé je to, že třetí (a vítěznou) branku ve druhém utkání vstřelil v poslední minutě, ale některé noviny tuto skutečnost nezaregistrovaly a tak psaly výsledek 2:2. Hrálo se 28.1.1940. Týž den podlehl dorost v přátelském zápase v Kopidlně místnímu A týmu 1:5. Tato sezóna také byla zajímavá tím, že poprvé v historii severočeské župy nevyhrála tuto soutěž Mladá Boleslav, ale LTC Turnov (Jičínští s ním remizovali 1:1, M.Boleslav porazili 2:0 - oba zápasy se hrály 4.2.1940). Oběvují se také hlasy, aby se soutěž hrála dvoukolovým systémem (dosud se hrála jen jednokolově, takže v sezoně sehrály týmy třeba jen tři mistrovská utkání). 11.2.1940 sehráli v Jičíně exhibiční utkání HC Zimní Stadion Praha a SK Jičín s výsledkem 4:1 pro hosty, v jejichž dresu nastoupili reprezentant Císař a Seibert ze Sparty Praha.

Tenkrát byl v republice pouze jeden zimní stadion, respektive kluziště s umělým ledem, a sice v Praze na Štvanici. 14.2.1940 se SK Jičín poprvé utkal s Chotěboří - na jejím ledě zvítězil 4:1. 22.2.1940 Jičín poráží dalšího dnešního extraligistu - SK Jihlavu na jejím ledě 6:4 a o den později znovu Chotěboř 6:2. O pár dní později se na Knížeti představuje slavná AC Sparta Praha, tehdejší mistr ligy, a poráží v prvním zápase domácí Jičín 7:3. Druhé utkání skončilo bez branek. Ještě taková perlička: vstupné na utkání stálo v tehdejší době 5 korun. 25.12.1940 se uskutečnilo první derby mezi SK Jičín a HOSK Nová Paka a skončilo smírně 1:1.

V sezoně 1940 - 1941 se SK Jičín tak tak udržel v I.A třídě župy. V následující sezóně unikl Jičínu kvalifikační turnaj o ligu jen díky horšímu skóre. Mistrovství se hrálo v Jičíně turnajovým způsobem a návštěvy se pohybovaly hodně přes 1000 diváků. V roce 1942 jsou v kronice poprvé zmíněna žákovská družstva. V nasledující sezóně se SK Jičín sloučil s krasobruslařským oddílem a postup do divize mu unikl pouze o skóre. V rozhodujícím utkání podlehl Mladé Boleslavi 0:3 (z tohoto utkání jsou i fotografie).

Sezona 1943 - 1944 byla velmi úspěšná, neboť SK Jičín postoupil do divize. V rozhodujícím utkání poráží na Knížeti S.K. Slavii Praha 3:2 dvěma brankami Filsaka a jedné Vykuse. Slavia byla velkým favoritem, ale tvrdě narazila na nadšeného soupeře. Vedla 2:0, ale domácí ve druhé třetině srovnali krok a poté i skóre v poslední minutě druhého dějství. Přihlíželo 1500 diváků. Rozhodčí Jičínským neuznal dvě branky. V odpoledním přátelském zápase již vyhrála Slavia 4:2.

Sestava HC Jičín z roku 1944, která vybojovala postup do divize:

zleva nahoře: Vykus, Vestfál, Pacák, Špillar, Filsak, Moravec
klečící: Deyl, Adam, Havránek. Chybí Pánek.

V prvních 14 sezonách odehrál SK Jičín celkem 165 utkání, 81 z nich vyhrál, 61 prohrál a 23 zápasů skončilo nerozhodně. Skóre je vysoce aktivní - 553:372. Nejvíce zápasů sehrál Pacák (140), dále Filsak Jan 131, V.Adam 109, Moravec 103, Fr.Klobouček 101. Nejlepší hráč prvních let jičínského hokeje Miran Špott odehrál 42 zápasů. Nejlepším střelcem prvních 14ti let je Moravec se 106 brankami, následují Pacák (70), Filsak (58), Špott (58) a Dušek (54).