Počínaje sezonou 2004 - 05 zažívá jičínský hokej postupný, ale velmi výrazný úpadek. Důvodem je nevyhovující zázemí a především chybějící zastřešení kluziště.

Tyto faktory postupně odlákaly hráčskou kvalitu z "A-mužsta" a ještě výrazněji zmrazily zájem jičínských dětí hrát hokej za HC Jičín.

Sezona 2004 - 05 naplno ukázala skvělou práci s mláděží v uplynulém desetiletí, když titul z KLM získala družstva Juniorů i Starších žáků. Avšak na kádr mužů pod vedením mladoboleslavského trenéra Zörklera jako na čelní štít dopadá špatná situace v zázemí klubu. Tým nenavazuje na předchozí vítězné sezóny. Kádr se částečně obměnuje, neboť hráči vidí, že v Jičíně se vyšší soutěž hrát nebude a řada z nich odchází. Nové působiště nachází často ve Dvoře Králové nad Labem, kde stojí zbrusu nová hala. Tam v sezonách 2005/ 06 a 2006/ 07 dvakrát získávají titul v KLM.

Družstvo HC Jičín, nyní postavené na odchovancích Mladé Boleslavi a Liberce, do nějž se snaží probojovat vlastní odchovanci Žďárský, Karban a Semecký, končí na 5. místě. Na dlouhou dobu nejlepším umístění.

Trenér Zörkler tak zažívá již zmiňovaný úspěch alespoň s týmem Juniorů. Kádr několika odchovanců (např. brankář Barkman, obránci Rozsypal, Žďárský, útočníci P.Mizera, Pacík) je doplněn vlastními dorostenci (Starý, Bernard, O.Novotný) a dlouhodobě i hostujícími hráči z Nového Bydžova, Ml. Boleslavi i Nové Paky. Kvalita mužstva tím jde výrazně nahoru nad úroveň krajského juniorského hokeje. Družstvo se z desetičlenné základní části probojuje do osmičlenné finálové skupiny krajů PCE a HK a končí na 2. místě za Chrudimí, čímž se stává přeborníkem kraje HK. V následující baráži o 1. ligu juniorů už na Děčín a Letňany nestačí, ale aspoň poráží Letňany doma v Jičíně.

Počínaje sezonou 2005 - 06 se "A-tým" trenéra Zörklera potýká s problémy. K již zmiňovanému špatnému zázemí se přidává i špatná finanční situace a kádr houfně opouští hostující hráči. Poláček a Dušička posilují silnou jičínskou enklávu ve Dvoře Králové.

Nedávno dvojnásobný držitel krajského titulu se následně neprobojuje do osmičlené finálové skupiny. Ve skupině o další pořadí končí ve středu tabulky, celkem tedy na 7. místě v kraji. V družstvu během sezóny hrají brankáři L. Slabý L., Vacek a hráči Kejmar, Novák, Vajsejtl, Kollman, Černík, Christov, France, Vaňousek, Hradec, Hanzlík, bratři Rudzanové, Ficek, Mach, Franc, Kolner, Šípek, Pletka, Slabý, Haken či Pršala. Z domácích odchovanců začínají sbírat zkušenosti i dorostenci Abel, O. Mizera, Lenc, Starý a junioři P. Mizera a Pacík.

Čest jičínského hokeje tak opět zachraňují junioři. Tým trenéra Zörklera obhajuje titul, když v základní skupině bez problému postoupí a ve společné finalové skupině krajů HK a PCE vítězí.

Neztratí se následně ani v baráži o 1. ligu, když sehrají vyrovnaná utkání s dalšími účastníky - doma poráží Český Krumlov (což je B tým Budějovic) 7:5 a Teplice 3:2, venku ale s oběma družstvy prohrají a nepostoupí. Za úspěchem stojí hráči přivedení trenérem z Ml. Boleslavi (Mauermann, Černík, Mach, Horsák, Spozdil, Kult, Pršala, Vlasta, Jetel, Vaňousek, Borkovec), kvalitní čtveřice z Bydžova (Vaníček, Lihan, Hron, Věchet), brankář Šec z Paky, Nalezinek z Lomnice. Z domácích odchovanců pak ve statistikách sezóny figurují Pacík, Žďárský, Starý, Lukáč, Buchar, O. Novotný, O. Mizera, Č. Mizera a Bernard.

Nejvýraznější sezonou v tomto období je ročník 2006 - 07. "A-tým" pod vedením mladoboleslavského trenéra Zvolenského sezónu zahájí, ale po odehrání úvodních zápasů družstvo odstupuje z rozehrané soutěže! Čtvrté utkání v sezoně (první na domácím stadionu), ve kterém domácí poráží 4-3 Trutnov, je pro řadu let posledním startem mužů v nejvyšší krajské soutěži královéhradeckého kraje.

Ani na obhajobu Juniorského titulu Jičín nenavázal. Tým trenéra Slabého již není tak silný jako předchozí generace a spoléhá především na vlastní odchovance. Přesto dosáhl alespoň na bronzové medaile. Dorost trenéra Novotného skončil až překvapivě stříbrný a úspěšnou sezonu podtrhl vítězstvím na Czech Open 2007, tedy na mezinárodním turnaji v Letňanech.

Následující sezonu Jičín nastupuje do Krajské soutěže, tedy nižší ligy, kde se potká například s Novou Pakou. Sestupná tendence družstva pokračuje, nejsou finance, není střecha nad hlavou. V osmičlené soutěži končí na 6. příčce. Z dohledaných výsledků vyplývá, že hlavní osu družstva vedeného nově trenérem Růžičkou, tvořil zbytek bývalého mužstva (brankář Mauermann, hráči Vajsejtl, Hanzlík, Zbíral, Mach, France, Slabý, Vlasta) a domácí hráči Žďárský, Rozsypal, Svoboda, Daniel, Janďourek, jakožto i junioři Kotlář, Kubíček, Starý, Lukáč, Mikolášek, Abel, Mašek, Č. Mizera, Buchar, Mácha, Jirásek, Lenc, Křivský.

Juniory vede trenér Zvolský, většina hráčů nastupuje zároveň za "A-tým" a jejich kategorie je odsunuta na vedlejší kolej. V tabulce končí na 5. místě. Dorostenci jsou odesláni na hostování do Lomnice nad Popelkou, trenérem je jičínský Novotný. Jedinou další kategorií je v kraji poslední Přípravka. Mládežnický hokej v Jičíně se rozpadá.

Počínaje sezonou 2008 - 09 přihlašuje HC Jičín Krajskou ligu Libereckého kraje, pro kterou stačil i výrazně nižší rozpočet. Družstvo vede spolu s hrajícím Hakenem trenér Růžička a tvoří ho vlastní odchovanci a letité opory Pletka, Vajsajtl, France, Vlasta, Haken, Černík, Hanzlík a Winter. Družstvo končí v šestičlenné soutěži na 3. místě, když v play-off poráží v boji o 3. místo PSK Liberec v prodloužení. V kádru jsou brankáři Žemlička, Kotlář. Hráči Buchar, Starý, Lukáč, Č. Mizera, O. Mizera, Abel, Lenc, Janďourek, Svoboda, Rozsypal.

Prakticky stejná sestava pod vedením trenéra Růžičky končí v sezoně 2009 - 10 na předposledním 5. místě. Do Play-off se neprobojuje. Kádr byl nuceně rozšířen o další hráče, aby bylo možné vůbec v KLM nastupovat. Do týmu přibyli brankáři Barkman a Černý, hráči T. Novotný, P. Mizera, Matějka, Jarda Vaníček z Nového Bydžova, navrátilec z USA a pozdější předseda klubu Jan Mácha, Pacík, D. Mácha, Mašek a Pivinský.

Žádný mládežnický tým pod hlavičkou HC Jičín již neexistuje, zbylí Junioři hrají za tým HC Lomnice, mladší ročníky pod hlavičkou klubu HC Nová Paka/ Jičín.

Z klinické smrti klub vytáhne až zpráva o chystané výstavbě Zimního stadionu. Další z řady příslibů nejprve nikoho příliš nevzrušoval, ale možná nejméně pravděpodobný ze všech plánů se nečekaně dal do pohybu. A to přestože město Jičín na stomilionový projekt nemělo dostatek zdrojů.

Na podzim roku 2010 byla zahájena výstavba nové haly. Z toho důvodu dostal klub azyl v Nové Pace, stejně jako populární Jičínská hokejová liga.

Družstvo trénují Pletka a Růžička, tvoří ho opět odchovanci, doplnění o Vajsajtla, Franceho, Wintera, Hakena, Hanzlíka, Žemličku a na konci sezóny i navrátilce Kollmanna. Většina odchovanců jsou vysokoškoláci, takže se dojíždí a v sezóně trénuje maximálně 1x týdně, často v neúplném složení. Družstvu se nedaří a určitý nárůst výkonnosti nastává až s blížícím se play-off. Družstvo končí nakonec čtvrté. Na výsledkem i přístupem nedůstojnou prohru 2:13 s Lomnicí v prvním utkání o třetí místo se přesto nedá jen tak zapomenout. Stejně jako na nesmyslný herní systém soutěže, kde v posledním utkání potřeboval Jičín vstřelit na závěr zápasu vlastní gól, aby měl pro prodloužení k dispozici před koncem základní doby vyloučeného obránce.

Seznam hráčů: Brankáři Žemlička, Kotlář. Hráči Buchar, Starý, Lukáč, Mizera Č., Winter, Rozsypal, France, Novotný T., Vajsajtl, Mizera P., Mizera O., Abel, Matějka, Svoboda, Mácha D., Pivinský.