Díl třetí, aneb kterak se klub zařadil mezi skutečné hokejové oddíly se zázemím. V tomto díle se věnujeme poválečným létům 1945 - 1957. Bohužel, Divize v Jičíně neměla dlouhého trvání.

Po II.světové válce se SK Jičín začal chystat na první divizní sezónu. Příprava na suchu probíhala od září. V prosinci se Jičín zúčastnil Poháru "Osvobozených Krkonoš" ve Špindlerově Mlýně. Utkal se s Vrchlabím (8:0), Špindlerovým Mlýnem (8:0) a SK Svítkov (1:1). Divizní sezóna začala 6.1.1946 v Roudnici, kde Jičín uhrál remízu 3:3. V následujícím utkání prohrál doma se Slávií 3:4 (9.1.1946), dále SK Libeň 0:5 (12.1.), M.Boleslav 2:2 (20.1.) a SK Smíchov (3:3). Jičín nastupoval oslaben o Deyla, který utrpěl při pražském povstání těžké zranění střelou příslušníka SS do ledvin, byl však posílen o bratry Slábovy, kteří byli v Hostinném na vojně z Písku, dále o Františka Čápa a golmana Jánského. V příští sezoně však za SK Jičín nastupuje pouze Čáp. Celkově skončil Jičín na pátém místě. V příští sezoně však SK Jičín sestupuje zpět do 1.třídy. V sezoně 1948-1949 přechází SK Jičín v rámci sjednocení tělovýchovy do Sokola a vítězstvím 6:2 nad Železným Brodem si vybojovalo návrat do divize.

Na členské schůzi 18.9.1949 bylo rozhodnuto o vybudování kluziště na místě současného zimního stadionu, tedy pod hrází rybníka Kníže. Již o několik dní později byl proveden slavnostní výkop. 1.etapa byla dokončena ještě téhož roku a místní národní výbor poskytl oddílu subvenci 50.000 Kčs na dostavbu kluziště. První utkání se zde odehrálo 19.1.1950, před 450 diváky podlehl Sokol Jičín Dolnímu Bousovu 3:6.

22.1.1950 zde proběhla krasobruslařská exhibice Věry Zajíčkové, odchovankyně Jičína, která se pyšnila titulem juniorské mistryně republiky pro rok 1950. Exhibice proběhla v rámci slavnostního otevření kluziště. Po ní následoval zápas Sokol Jičín - Kopidlno. Příhlíželo mu 2.500 diváků a hosté zvítězili 5:2. Poté následovala do té doby nejvyšší porážka v mistrovském utkání - 1:13 na ledě RDP Svobodné Dvory (25.1.1950). 13.2.1950 sehráli hokejisté Jičína vůbec první utkání na umělém ledě. Podle toho to taky dopadlo, prohráli v Chomutově 4:26 (2000 diváků). V přestávce mezi soutěžemi pokračovaly práce na kluzišti. Hokejový oddíl přešel pod Agrostroj Jičín a hrál 1.A třídu skupinu B. 25.6.1951 tragicky zemřel jeden ze zakládajících členů oddílu Jan Kotrč.

Sezona 1952-1953 začala stavbou tribunky. Z plánovaného vybetonování plochy nakonec sešlo, stejně jako ze stavby betonové pokladny. Tým skončil v krajském přeboru na 4.místě. O rok později krajský přebor vyhrál, ale do vyšší soutěže se neprobojoval. V dalších sezonách probíhaly úpravy na stadionu. Tým změnil název na Spartak Jičín. Zimy byly velmi mrazivé a dokonce se uvažovalo o přerušení soutěží. Nakonec řídící orgány "jen" doporučily týmům nehrát utkání, pokud teplota klesne pod -20°C.