Historie hokeje v Jičíně je dlouhá již přes 80 let. První pokusy o tzv. Kanadu prováděli středoškolští studenti v zimě v letech 1931/1932 na rybníku Kníže. Toho se chopil tehdy lyžařský Zimní klub Jičín a založil odnož Kanadského hockeye. Jak se hokej v Jičíně vyvíjel dále zjistíte z následujícího seriálu. Předem se omlouváme za kvalitu většinu snímků, z nichž některé jsou staré i 70 let.

V prvním díle si můžete přečíst o úplně prvních letech hokeje v Jičíně. Tak příjemné zavzpomínání!

Začátky ledního hokeje v Jičíně sahají do přelomu let 1931/1932. Začátkem roku 1932 začali středoškolští studenti, členové Zimního klubu Jičín hrát hokej, který se stal velmi oblíbeným mezi mládeží. V tehdejší době bylo v Jičíně velmi rozšířené lyžování, které organizoval právě lyžařský Zimní klub Jičín. Kluziště na rybníku Kníže se brzy stalo hojně navštěvovaným vyznavači "Kanady". Byli to výše zmínění středoškolští studenti, kteří se neustále zlepšovali a tvořili jakousi prima třídu ledního hokeje v Jičíně. Zimní klub doplnil kluziště mantinely, opatřil hokejové branky, ale nebylo na výstroj.

31.1.1932 se na Knížeti odehrál první oficiální zápas. Soupeř přijel velmi těžký, byl to mistr tehdejší severočeské župy Bruslařský klub Mladá Boleslav. Jičínští nastoupili s fotbalovými chrániči a v dresech SK Jičín (fotbalový klub). Utkání skončilo po třetinách 0:2, 1:1 a 0:0 vítězstvím Boleslavi 3:1. V kronice se o utkání mluví takto: V prvé třetině mělo I.A mužstvo hostí nahráti score, aby zápas i scorem vyjádřil, že to bylo skutečně exhibice. Ale domácí dobře bránili, a tak hosté jen 2x přemohli obranu. Jičín se rozehrál, a tak v II.třetině rezerva hostí i když v ní střídali hráči I.A mužstva stěží remisovala. Poslední třetina již byla téměř rovnocenným bojem, i když v ní hrálo kompletní mužstvo hostí a domácí vůbec nestřídali.

Ve své první mistrovské sezóně se ZK Jičín účastnil mistrovství severočeské župy a po výsledcích 2:1 s Bakovem, 4:0 s Turnovem a ve finále 0:3 s Mladou Boleslaví obsadil 2.místo. Umístění bylo velmi lichotivé a v Jičíně nastal velký vzestup ledního hokeje, nebo-li Kanady. Dále sehráli Jičínští několik přátelských utkání s divokými výsledky (např. 14:0 s Dolním Bousovem).

Sestava ZK Jičín v roce 1932:
zleva Tusar (pravý obránce), Peták (pravé křídlo), Špott (centr),
Holík (brankář), Balek (levé křídlo), Hlaváček (levý obránce)

V dalších sezónách se Jičín zlepšoval, ale na Mladou Boleslav to stále nestačilo. Pro zajímavost uvádím historicky první utkání s dnešním velkým rivalem ze Dvora Králové. Hrálo se 18.1.1933 ve Dvoře a po třetinách 4:2, 1:1 a 3:0 zvítězil Jičín 8:3. 19.2.1933 se hrály na Knížeti dva přátelské zápasy s LTC Pardubice (dnešní extraligový celek) s výsledky 0:0 a 0:2. Pardubice byly tehdejším mistrem východočeské župy. K dalšímu měření sil s LTC Pardubice došlo 25.1.1934 v Pardubicích a Jičín vyhrál 4:0! Branky stříleli Filzak, Špott, Pacák a Adam. V sezóně 1934-1935 se poprvé objevuje družstvo dorostu. Ve svém prvním zápase remizovali s Kopidlnem 1:1 i po desetiminutovém prodloužení. V této sezóně Jičín poprvé porazil Mladou Boleslav - 5:3 na Knížeti. V předzápase podlehl velmi mladý jičínský dorost stejně starým hokejistům Mladé Boleslavi 1:7.

Poté následoval pokles výkonnosti, neboť starší a zkušení hráči odešli. V roce 1937 přešel hokejový odbor ZK Jičín do SK Jičín. 1.ledna 1938 se SK Jičín střetnul v Mladé Boleslavi s ligovými domácími a podlehl 0:2. Výsledek to byl velmi pěkný, neboť Boleslav hrála s 10 hráči, Jičín jen v 7 a navíc byl Jičínský celek značně omlazený. Boleslav týden před tím porazila v lize Slavii Praha. Domácí získali vítězství až v posledních dvou minutách. Jičín hrál v sestavě: Veselý - Pacák, Deyl - Moravec, Filsak, Kittler - střídal Klobouček. Tisk tento zápas zhodnotil jako vysoce kvalitní utkání a o ZK (SK) Jičín začíná psát více, neboť hráči Jičína hráli prakticky bez výstroje (prakticky jen s fotbalovými chrániči a dresy), ale předváděli velmi pěkný hokej. A co se psalo v tehdejším tisku?

Tolik první díl o historii Jičínského hokeje. Příští díl vám nabídne pohled do válečných let - roky 1940 - 1944.